İade ve Değişim

Ürün İade ve Değişim Koşulları

Sitemiz üzerinden satın aldığınız ürünün hatalı çıkması halinde teslimat tarihinden itibaren en geç 7 gün içerisinde sayfamızdaki online destek bölümünden bizimle iletişim kurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri takiben kargo şirketi ile bize ulaştıracağınız hatalı ürün yenisi ile değiştirilecektir. Sipariş edilen ürün hatası müşteri kullanımından oluşmuşsa veya 7 günlük süre içerisinde ürün kullanılmışsa ürünün iade ve değişimi yapılmaz. Ürün iadesi ve değiştirme şartları olarak, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği uygulamalar esastır.


Kullanılmamış ve hasarsız ürünler 30 (Otuz) gün içerisinde faturası ile birlikte teslim edilirse iade ve değişim yapılabilir. (İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.)

Ürünün normal kullanım şartları içerisinde üretim hatasından kaynaklanan bir nedenle bozulduğunu ve özelliğini yetirdiğini düşünüyorsanız, musteridestek@pirci.com
adresimizden yada müşteri hizmeleri numaralarımızdan bizimle iletişime geçerek incelenmesi için merkez kalite kontrol ekibimize gönderebilirsiniz.

Kullanımış ürünler ile ilgili iade ve değişim talebiniz merkez kalite kontrol ekiplerimiz tarafından incelenir ve sonuş size e-posta / sms yoluyla bildirilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.